Laukas privalomas Neteisingas el. pašto formatas Per mažas simbolių kiekis Per didelis simbolių kiekis Prašome įvesti vardą Prašome įvesti pavardę Prašome nurodyti telefono numerį Įveskite teisingą telefono numerį Prašome įvesti el. pašto adresą Įveskite teisingą el. pašto adresą Prašome pažymėti, kad susipažinote su sąlygomis Tik skaičiai Prašome įrašyti teisingą asmens kodą Prašome patikslinti įvykio vietą Prašome įvesti informaciją apie įvykį, ligą, traumas, aplinkybių aprašymą, simptomus, taikytą gydymą Patirtų nuostolių suma turi būti išreikšta tik skaitmenimis Suvestas nepakankamas simbolių skaičius, turi būti 16 skaitmenų Suvestas per didelis simbolių skaičius, turi būti 16 skaitmenų Bagažo pristatymo vieta turi būti išreikšta tik raidėmis 1 mėn. 3 mėn. 6 mėn. Šiemet 1 m. 3 m. 5 m. 10 m. Visas

Visos naujienos

2018.06.20

Kai automobilis virsta krosnimi – ko negalima palikti automobilyje karštą dieną?

Karštą vasaros dieną automobilio salonas iki nepakeliamos temperatūros gali įkaisti vos per keliolika minučių. Įsėdus į smarkiai prikaitintą transporto priemonę, daugeliu atveju gelbsti oro kondicionavimo sistemos, tačiau karštis jau iki tol gali būti pridaręs žalos – nuo aukštos temperatūros nukenčia ne tik daiktai, bet ir keleiviai. Vis dažniau Lietuvoje pasitaikantys atvejai, kai dideliame karštyje automobilyje paliekami vaikai – verčia ne juokais sunerimti. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Transporto priemonių draudimo skyriaus vadovo Rimvydo Pociaus teigimu, tokios situacijos gali baigtis ypač liūdnai, todėl primena, kad jokiu būdu negalima vaikų palikti automobilyje – nei su pravertu langu, nei automobilį pastatant pavėsyje.  

Labiausiai užkrečiamas – blogas pavyzdys

Vaikų saugumu besirūpinančios organizacijos „Kids and cars“ duomenimis, kasmet JAV karštyje paliktuose automobiliuose miršta vidutiniškai 37 vaikai. Didžiausias mirčių skaičius buvo užfiksuotas 2010 metais – 49 mirties atvejai, o mažiausias prieš trejus metus – palikti karštame automobilyje žuvo 24 vaikai.

„Anksčiau daugiausiai tekdavo girdėti apie užsienyje nutikusius atvejus, kuomet tėvai mažus vaikus plieskiant saulei ir lauke esant aukštai temperatūrai palieka automobiliuose. Deja, dabar tokių situacijų vis dažniau pasitaiko ir Lietuvoje. Tėvai tuomet paprastai vadovaujasi logika, kad per keletą minučių automobilyje paliktiems vaikams nieko nenutiks. Taip pat galvojama, kad palikus pravirą langą ar automobilį pastačius pavėsyje pavojaus bus išvengta. Kartais net ir kelios dešimtys minučių gali suketi nelaimę“, – sako R. Pocius.

Draudimo ekspertas pasakoja, kad labai dažnai tvarkydami savus reikalus tėvai užtrunka gerokai ilgiau nei žadėtas kelias minutes, todėl tas laikas prikaitintame automobilyje žmogui – o ypač mažam vaikui – gali tapti lemtingas. Praviras langas lauke kaitinant 30 laipsnių karščiui mažai tepadeda, o medžių ar kitų objektų metamo šešėlio prieglobstis greitai gali dingti saulei nusisukus. Be to, karštą dieną net ir pavėsyje automobilis įkaista.

Nuo karščio reikia saugoti ir gyvūnus bei elektroninę įrangą

R. Pociaus teigimu, ne mažesnis pavojus kyla ir prikaitintuose automobiliuose gyventojų paliekamiems augintiniams. Pavyzdžiui, šuniui mirtina grėsmė kyla, kai jo kūno temperatūra pakyla virš 41 laipsnio. Geriausiu žmogaus draugu laikomo keturkojo kūno temperatūra įkaitusiame automobilyje iki tiek pakilti gali vos per 20 minučių. Vis tik, net ir išvengus baisiausio scenarijaus – karštyje užrakintas gyvūnas visais atvejais kankinasi.

„Vaikai ir gyvūnai karštą dieną automobilyje neturėtų būti paliekami jokiomis aplinkybėmis. Pastebėjus įkaitintame automobilyje paliktus mažamečius ar nuo karščio besiblaškančius gyvūnus, reikėtų nedelsiant paskambinti pagalbos telefonu 112 ir, jei įmanoma, paieškoti galimybių išlaisvinti karščio įkaitus. Tiesa, laužtis į svetimą automobilį gyventojai neturi teisės, todėl drastiškų priemonių reikėtų imtis tik esant rimtam pagrindui manyti, kad kyla pavojus gyvybėms“, – pasakoja R. Pocius

Anot draudimo eksperto, nepatartina per karščius automobilyje palikti ir kai kurių daiktų. Pavyzdžiui, karščiui ypač jautri elektroninė įranga su įkraunamomis baterijomis. Mobilieji telefonai, nešiojami kompiuteriai, vaizdo filmavimo kameros ir kiti prietaisai karštyje – ypatingai veikiami tiesioginių saulės spindulių – gali perkaisti ir sugesti ar net užsidegti, o jų baterijos –sprogti.

„Dėl esant aukštai temperatūrai padidėjusio slėgio sprogti gali ir įvairūs įkaitusiame automobilyje palikti aerozoliniai flakonėliai, gazuotų gėrimų skardinės, dujiniai žiebtuvėliai. Atsidūrus ne vietoje ir ne laiku toks sprogimas gali sužaloti ir automobilyje esančius asmenis. Jei pasiseks, galima atsipirkti apgadintu ar išpurvintu automobilio salonu, įskeltais ar apibraižytais jo langais“, – sako R. Pocius.

Draudikų atstovo teigimu, karštomis dienomis automobilyje rekomenduojama nepamiršti ir akinių, įvairių plastmasinių daiktų, kurie gali išsilydyti. Vartojantys tam tikrus medikamentus taip pat turėtų pasitikrinti, kokioje temperatūroje privalu juos laikyti, ir nepalikti jų automobilyje, jei juos laikyti reikia vėsiai.

Be to, įkaitintame automobilyje nepatartina palikti net ir vandens plastikiniuose buteliukuose. Manoma, kad plastikui lankstumo suteikiančios, tačiau žmogui kenksmingos cheminės medžiagos aukštoje temperatūroje gali patekti vandenį, o su juo – ir į jį geriančiojo organizmą.

 

ERGO Baltijos šalyse

ERGO yra viena pirmaujančių draudimo grupių Baltijos šalyse, siūlanti ne gyvybės, gyvybės bei sveikatos draudimą. 2017 m. įmokų suma ERGO Baltijos šalyse sudaro 242 mln. eurų. Praėjusiais metais ERGO Baltijos šalyse klientams  apmokėjo žalų už beveik 143 mln. eurų. ERGO veikia ir Baltarusijoje, teikdama paslaugas klientams ne gyvybės draudimo srityje. Daugiau nei 650 tūkst. klientų Baltijos šalyse pasitiki ERGO grupės paslaugomis, patirtimi bei finansiniu stabilumu.

Baltijos šalyse veikiančios ERGO bendrovės yra tarptautinės ERGO grupės dalis. Tai viena didžiausių draudimo grupių Europoje. ERGO atstovaujama daugiau nei 30 šalių Europoje bei Azijoje.

Pagrindinis ERGO akcininkas yra viena didžiausių pasaulyje perdraudimo grupių „Munich Re“. Plačiau: www.ergo.lt

Daugiau informacijos teirautis: Lina Jakučionienė, ERGO draudimo grupės Baltijos šalyse korporatyvinės komunikacijos direktorė, tel. (8 5) 268 3076, 8 652 68614.

EN