Išeinate į darbą ir paliekate vaikus namuose, prisakę būti atsargiems, tačiau popiet sulaukiate kaimyno skambučio – vaikas dviračiu atsitrenkė ir apgadino jo automobilį. Kaimynas – piktas, remontas gali kainuoti brangiai, o jūs nežinote, nuo ko pradėti spręsti kilusią problemą. Taip gali nutikti bet kam.
Atėjus vasarai ir prasidėjus vaikų atostogoms jie neretai namuose lieka vieni. Bežaisdami mažieji gali netyčia pridaryti žalos, už kurią vėliau tenka atsakyti tėvams: nuo užlieto kaimynų buto iki dviračiu įlenkto svetimo automobilio.
ERGO Privačių klientų draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė sako, kad prasidėjus vaikų vasaros atostogoms, padidėja rizika, kad vaikai, visai to nenorėdami, sukelia žalos aplinkiniams.
„Kai nereikia mokytis, vaikai gali susigalvoti smagiausių veiklų, kurios kartais baigiasi nukabinta nosimi ir atsiprašymais „aš netyčia“. Žinoma, svarbiausia, kad mažieji nesusižeistų patys, o iškilusias išdaigų pasekmes galima išspręsti“, – sako specialistė.
Nuostoliais pasibaigusių nuotykių vaikams gali pasitaikyti lakstant kieme, važinėjantis dviračiu ar paspirtuku, net su draugais žaidžiant namuose. Tretiesiems asmenims ar jų turtui padaryta žala gali siekti kelis šimtus ar net tūkstančius eurų. ERGO skaičiuoja, kad vaikų padarytos žalos yra vienos dažniausių, jos sudaro daugiau kaip pusę asmens civilinės atsakomybės draudimo žalų. Vidutinė žala šiemet – beveik 630 eurų, o tai trečdaliu daugiau negu pernai.
Nemalonumų gali sukelti net važinėjimas dviračiu
Atšilus orams ir vaikams vis daugiau laiko praleidžiant lauke, važinėjant dviračiais ir paspirtukais, išauga rizika, kad šis važinėjimasis gali baigtis nuostoliais. „Turėjome atvejį, kuomet tarp dviejų automobilių važiavęs mažas vaikas neišlaikė pusiausvyros ir apgadino abiejų transporto priemonių dureles. Kitu atveju vaikas paspirtuku nubraukė automobilio šoną, dar pasitaikė nelaimingas nutikimas, kai važiuodamas dviračiu, vaikas griuvo ir apgadino šalia stovėjusio automobilio dureles. Visais šiais atvejais vaikų padarytus nuostolius tenka padengti tėvams“, – pastebi ERGO atstovė.
Daugiausiai nuostolių vaikai pridaro būtent važinėdami dviračiu ar paspirtuku – šios rūšies žalos sudaro 32 proc. visų vaikų padarytų žalų.
Kitos draudikų fiksuotos vaikų padarytos žalos apima sugadintą kitų žmonių turtą, pavyzdžiui, vaikai netyčia sudaužo stiklinius daiktus (stalas, stiklinė pavėsinė, durys), žaisdami išdaužia automobilio ar balkono stiklą, sulaužo ar sugadina kitų vaikų daiktus.
Būtina kalbėtis
Prieš vaikams liekant vieniems namuose, svarbu su jais aptarti galimas grėsmes ir kokią žalą gali sukelti išdaigos. Tik nuolat kalbantis su vaikais, galime tikėtis, kad jie supras ir žaisdami elgsis atidžiau ir atsargiau.
„Didžioji dalis grėsmių gali būti sumažintos bendraujant su vaikais ir kartu aptariant, kokias pasekmes gali turėti vienas ar kitas veiksmas. Galima aptarti ir tokias veiklas, kuriose rizikos sukelti žalą kitiems yra minimalios. Taip pat svarbu nepamiršti ir pačių vaikų saugumo“, – reziumuoja A. Jusė.
ERGO suskaičiavo, kiek vaikų sukeltų žalų buvo užfiksuota pernai ir šiemet: 2021 m. – 65 proc. iš asmens padarytų žalų sudaro vaikų padarytos žalos, o 30 proc. jų įvyko važiuojant dviračiu. Per penkis 2022 metų mėnesius jau registruota 18 atvejų. Didžiausia išmoka dėl vaikų padarytos žalos pernai siekė beveik 2300 eurų.
Iš viso per 2021 m. ERGO išmokėjo beveik 14,6 tūkst. eurų už vaikų padarytas žalas, tačiau išmokų suma sparčiai auga ir per šių metų 5 mėn. jau yra registruota žalų už daugiau kaip 12,2 tūkst. eurų.
ERGO Baltijos šalyse
ERGO yra viena pirmaujančių draudimo grupių Baltijos šalyse, siūlanti ne gyvybės, gyvybės bei sveikatos draudimą. Metinė įmokų suma ERGO Baltijos šalyse sudaro 280 mln. eurų. Per metus ERGO Baltijos šalyse klientams apmoka žalų už daugiau kaip 201 mln. eurų. Beveik 640 tūkst. klientų Baltijos šalyse pasitiki ERGO grupės paslaugomis, patirtimi bei finansiniu stabilumu.
Draudimo bendrovė ERGO 2020 ir 2021 m. Lietuvoje įvardinta geriausiai klientus aptarnaujančia ne gyvybės draudimo sektoriaus įmone (remiantis bendrovės „Dive Lietuva“ slapto pirkėjo tyrimu). 2022 m. įmonė gavo atitikties ISO aplinkosaugos standartui sertifikatą. ISO 14001:2015 skirtas toms organizacijoms, kurios siekia užtikrinti sistemingą savo atsakomybės aplinkosaugos srityje valdymą, padedantį įgyvendinti darnaus vystymosi tikslų aplinkosaugos komponento uždavinius.
Baltijos šalyse veikiančios ERGO bendrovės yra tarptautinės ERGO grupės dalis. Tai viena didžiausių draudimo grupių Europoje. ERGO atstovaujama daugiau nei 30 šalių Europoje bei Azijoje. Pagrindinis ERGO akcininkas yra viena didžiausių pasaulyje perdraudimo grupių „Munich Re“. Plačiau: www.ergo.lt
Daugiau informacijos teirautis: Jolanta Karpuškienė, draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje komunikacijos projektų vadovė, tel. 8 616 09090, 8 5 268 3606.