Laukas privalomas Neteisingas el. pašto formatas Per mažas simbolių kiekis Per didelis simbolių kiekis Prašome įvesti vardą Prašome įvesti pavardę Prašome nurodyti telefono numerį Įveskite teisingą telefono numerį Prašome įvesti el. pašto adresą Įveskite teisingą el. pašto adresą Prašome pažymėti, kad susipažinote su sąlygomis Tik skaičiai Prašome įrašyti teisingą asmens kodą Prašome patikslinti įvykio vietą Prašome įvesti informaciją apie įvykį, ligą, traumas, aplinkybių aprašymą, simptomus, taikytą gydymą Patirtų nuostolių suma turi būti išreikšta tik skaitmenimis Suvestas nepakankamas simbolių skaičius, turi būti 16 skaitmenų Suvestas per didelis simbolių skaičius, turi būti 16 skaitmenų Bagažo pristatymo vieta turi būti išreikšta tik raidėmis 1 mėn. 3 mėn. 6 mėn. Šiemet 1 m. 3 m. 5 m. 10 m. Visas

Visos naujienos

2019.11.27

Tyrimas Baltijos šalyse: gyventojai jaučiasi ramesni dėl nacionalinio saugumo

Baltijos šalių gyventojai jaučiasi ramiau dėl nacionalinio saugumo nei prieš penkerius metus. Tokią išvadą atskleidžia draudimo bendrovės ERGO kartu su tyrimų centru SKDS atlikta reprezentatyvi apklausa. Tiesa, kaip pažymi ERGO Baltijos šalyse valdybos narys, „ERGO Insurance SE“ Lietuvos filialo generalinis direktorius Tadas Dovbyšas, nors bendras Baltijos šalių indeksas nacionalinio saugumo atžvilgiu per penkmetį pasistūmėjo teigiama kryptimi, latviai savo padėtį vis dar vertina neigiamai. Mažiau valstybei kylančių rizikų įžvelgia Lietuvos ir Estijos gyventojai.
 
Sunerimę dėl krizių, imigrantų bei karinių konfliktų

Siekdami įvertinti Baltijos šalių gyventojų tarpe vyraujantį saugumo pojūtį, tyrimo iniciatoriai dalyvių prašė įvardinti, kiek nerimo jiems kelia įvairių įvykių grėsmės. Klausimai palietė daugybę aspektų, įskaitant etninius bei karinius konfliktus, pabėgėlių bei prieglobsčio prašytojų imigraciją, grėsmę valstybės suverenitetui, ekonomines krizes bei politinės sistemos nestabilumą. Rezultatus atspindinti indekso vertė yra skaičius nuo -100 iki 100, kur neigiama reikšmė reiškia visišką nesaugumą, o teigiama – visišką saugumą.
 
Apklausus Baltijos šalių gyventojus paaiškėjo, kad labiausiai juos neramina ekonominių bei politinių krizių, kurios gali paveikti valstybės stabilumą, tikimybė. Šiuo atžvilgiu Latvijos indeksas siekia net -32, Lietuvos ir Estijos atitinkamai -22 ir -10 balų.

„Nors lietuvių ir estų rodikliai – santykinai pozityvesni, akivaizdu, kad visose trijose valstybėse saugumo jausmui minėtas aspektas daro itin daug įtakos. Ankstesnės krizių patirtys ir padariniai vis dar gajūs Baltijos šalių gyventojų atmintyje, nesaugumo jausmą, tikėtina, nulemia ir dabartinės aktualijos šalių politiniame gyvenime ar ne itin palankios ekonominės ateities prognozės,“ – pastebi T. Dovbyšas.

Latvijoje ir Estijoje taip pat daug nerimo jaučiama dėl galimo pabėgėlių, prieglobsčio prašytojų bei kitų imigrantų antplūdžio. Tyrimo rezultatai rodo, kad dėl šios potencialios grėsmės labiausiai sunerimę latviai – jų indeksas siekia -19, o toliau seka estai su -7 balais. Lietuvos indeksas minėtu klausimu siekia 10.

Kiek kitokią tendenciją atspindi respondentų reakcija į potencialius karinius konfliktus. Ši grėsmė didžiausią nerimą vėlgi kelia latviams (-13), lietuvių nerimo lygį atspindintis indeksas lygus -3, o estai į minėtą potencialią grėsmę žvelgia ramiau, su 15 balų indekso verte.

Saugumą vertina pozityviau

Tiriant Baltijos šalių gyventojų nacionalinio saugumo suvokimą teirautasi apie galimus etninius konfliktus ir potencialų jų pavojų. Šiuo atžvilgiu ramiausiai jaučiasi Lietuva – jos indeksas siekia 25. Estai su 7 balais yra kiek atsargesni, latvių indeksas yra -2.

Respondentų buvo paprašyta įvertinti ir galimą grėsmę jų šalies suverenitetui. Kaip rodo tyrimas, Latvija (-4 balai) dėl to sunerimusi labiausiai, po to seka Lietuva su 0,2 balo ir Estija, kurios indeksas siekia 13.

Lyginant 2014 ir 2019 metų duomenis pastebima, kad Baltijos šalys dėl apklausoje išskirtų grėsmių jaučiasi ramiau nei prieš penkmetį. Bendras nacionalinio saugumo jausmą indikuojantis rodiklis nuo 2014 m. Lietuvoje pakilo 12 balų ir pirmą kartą per penkerius metus yra teigiamas.

„Per pastaruosius kelerius metus nacionalinio saugumo indeksas Lietuvoje ir kilo, ir krito.
Šiuo metu šalies gyventojų savijautą atspindintys tyrimo rezultatai parodo, kad nacionalinių klausimų atžvilgiu jaučiamės kaip niekada saugūs. Nors tautos ir valstybės ateitį lemti galinčius faktorius vis dar vertiname atsargiai, akivaizdu, kad besikeičianti gyvenimo kokybė turi įtakos bendrai mūsų tautiečių savijautai.“ – pastebi T. Dovbyšas.  

Tyrimą draudimo bendrovės ERGO užsakymu atliko Latvijos visuomenės nuomonės tyrimų centras SKDS. Iš viso apklausta 1018 Lietuvos, 1005 Latvijos ir 1015 Estijos 18-74 metų respondentų.

ERGO Baltijos šalyse

ERGO yra viena pirmaujančių draudimo grupių Baltijos šalyse, siūlanti ne gyvybės, gyvybės bei sveikatos draudimą. Metinė įmokų suma ERGO Baltijos šalyse sudaro 242 mln. eurų. Per metus ERGO Baltijos šalyse klientams apmoka žalų už beveik 143 mln. eurų. Daugiau nei 650 tūkst. klientų Baltijos šalyse pasitiki ERGO grupės paslaugomis, patirtimi bei finansiniu stabilumu.

Baltijos šalyse veikiančios ERGO bendrovės yra tarptautinės ERGO grupės dalis. Tai viena didžiausių draudimo grupių Europoje. ERGO atstovaujama daugiau nei 30 šalių Europoje bei Azijoje.

Pagrindinis ERGO akcininkas yra viena didžiausių pasaulyje perdraudimo grupių „Munich Re“. Plačiau: www.ergo.lt

Daugiau informacijos teirautis: Jolanta Karpuškienė, draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje komunikacijos projektų vadovė, tel. 8 616 09090, 8 5 268 3606.

EN