Ant medžių likus tik pavieniams lapams, apie save vis labiau primena ir žiema – oro temperatūra retai viršija 10 laipsnių, sinoptikai jau artimiausiu metu žada ir šalnas bei plikledį. Draudikai perspėja, kad pirmas rimtesnis atšalimas kartais tampa pavojingesniu net už didžiuosius žiemos speigus, ir pataria, kaip išvengti brangiai kainuojančių eismo įvykių.
Avarijų skaičius auga kartais
Panašu, kad pasikeitę vasarines padangas į žiemines, didžioji dalis vairuotojų jaučiasi visiškai pasiruošę artėjančiam šaltajam metų laikotarpiui. Visgi ERGO Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius akcentuoja, kad tokia perdėta ramybė gali pakišti koją – skaudžių avarijų kaltininku tampa jau pirmasis plikledis.
„Dalis vairuotojų vis dar neįvertina to, kad kelio danga gali pasidengti ledu esant bent kiek drėgnesniems orams ir vos kelių laipsnių teigiamai temperatūrai. Stabdymo kelias tuomet, lyginant su šiltuoju metų laikotarpiu, pailgėja kartais, padidėja pavojus susidurti su kitu automobiliu. Taip pat galima atsitrenkti į medį ar stulpą, nuslysti nuo kelio ir atsidurti griovyje. Padaugėjus pavojų kelyje, nieko keisto, kad atšalus orams ir važiuojamąją kelio dalį padengus plikledžiui, užfiksuojame net keliskart padidėjusį avarijų skaičių“, – tendencijas pristato draudimo ekspertas.
Pavojingiausia – prie vandens
Itin atidiems reikėtų būti keliaujant per tiltus ar viadukus. Mat plikledžio susidarymo tikimybė ant jų yra didesnė dėl vandens paviršiuje pasitaikančių temperatūros svyravimų, nuo vandens kylančios ir ant važiuojamosios kelio dalies nusėdančios drėgmės. Nereikia pamiršti, kad šalia vandens telkinių paprastai vyrauja žemesnė temperatūra, tai padeda susidaryti plikledžiui.
„Nereikėtų pamiršti, kad dėl konstrukcijų apsaugos nuo neigiamo poveikio ant tiltų ir viadukų negalima naudoti kelių barstymui skirtų druskų, tad plikledis dažnai išsilaiko ir įdienojus. Be to, slydimas važiuojant tiltu ar viaduku gali baigtis kur kas liūdniau. Todėl atšalus orams tokiose vietose itin svarbu visada laikytis optimalų greitį nurodančių kelio ženklų rekomendacijų ir nuolat atkreipti dėmesį į kelio dangą – jei ji blizgi, judėti net dar lėčiau“, – pataria pašnekovas.
Daugiau dėmesio – kelioms vairavimo detalėms
R. Pocius priduria, kad atšalus orams itin svarbu nuolat užmesti akį į automobilio ir jo padangų būklę, jų nusidėvėjimą, transporto priemonės langų apiplovimo sistemoje visada privalo būti žiemai pritaikyto, prie itin žemos temperatūros neužšąlančio langų skysčio. Taip pat atšalus orams ypatingą dėmesį reikia skirti padėčiai kelyje – sutelkti dėmesį į kitus eismo dalyvius, visada rankas laikyti ant vairo, verčiau išjungti ar pritildyti galintį blaškyti telefono garsą, automobilio salone skambančią muziką. Tai itin svarbu, kad netikėtai pradėjus slysti, būtų galima geriau susikoncentruoti bei nesupanikuoti – tokiose situacijose svarbu vengti staigių judesių, stabdyti reikia įjungiant žemesnę automobilio pavarą, nukreipti ratus į norimą judėti pusę ir su pertraukomis stabdyti stabdžių pedalu.
„Staigių judesių reikėtų vengti, lėtėti pulsuojančiai stabdant net kasdieninėse situacijose: lėtėjant nuokalnėse ir artėjant prie sankryžos ar „Stop“ linijos. Norint įsitikinti, ar kelias slidus, galima švelniai spustelėti stabdžio pedalą. Žinoma, prieš tai būtina įsitikinti, kad aplink nėra kitų transporto priemonių ir ar taip elgtis yra saugu. Svarbiausia suprasti, kad jei vairuotojas neturės tinkamų įgūdžių ir nežinos, kaip elgtis kelyje, atšalus orams nepadės net pačios brangiausios padangos ar naujausios automobilio saugumo sistemos. Taip pat daugiau dėmesio geriau skirkime ne greitesnėms, o saugesnėms kelionėms“, – primena ERGO atstovas.