Nesuvaldėte savo šuns ir šis įkando praeiviui, dėl trūkusių vamzdžių užliejote kaimynų butą ar apsinuodijote įsigytu maistu. „ERGO Insurance“ Lietuvoje Civilinės atsakomybės draudimo skyriaus vadovė Aušra Puodžiūnienė teigia, kad tai vos kelios situacijos, kuomet gyventojams ar įmonėms kyla civilinė atsakomybė.
Kada draudimas kompensuoja kitiems padarytą žalą
Aplinkybių, kuomet nuostolių padarome kitiems, įvairovė stebina net visko mačiusius draudikus. A. Puodžiūnienė išskiria tipines situacijas, kurias patiria dažnas, pavyzdžiui, auginantis mažus vaikus ar naminius gyvūnus, tačiau pasitaiko ir išskirtinių istorijų.
Tarp dažnai pasitaikančių situacijų, kai žmonėms tenka neplanuotai padengti kitiems padarytą žalą, draudimo ekspertė įvardija pasivaikščiojimus su šunimis. Nesuvaldžius už pavadėlio vedamo šuns ir jam apkandžiojus sutikto praeivio augintinį ar patį praeivį, visuomet verta prisiminti apie kylančią civilinę atsakomybę. Žmogaus ar apkandžioto augintinio gydymas ir vaistai yra brangios išlaidos, kurias turėtų padengti kaltininko šeimininkas. Jei šis yra apsidraudęs asmens civilinės atsakomybės draudimu, jam išlaidas kompensuos draudimo bendrovė.
Draudimo ekspertė primena, kad civilinės atsakomybės draudimas yra draudimo priemonė, kuri padeda apsisaugoti nuo nuostolių, kuriuos gyventojas ar įmonė sukelia trečiosioms šalims netyčiniais veiksmais. Šis draudimas kompensuoja žalą, padarytą kitų asmenų sveikatai ar gyvybei, asmenų turtui.
Tipinės situacijos dažnai susijusios su oro sąlygomis. Pavyzdžiui, vėjas nubloškė ant namo terasos laikomas lengvas kėdes, o šios apgadino kaimynų automobilį. Žinoma, kad kaimynas be išlygų prašys nuostolių padengimo, kuriuos kaltininkui kompensuotų asmens civilinės atsakomybės draudimas. Nuo įmonės pastato nukritus varvekliui ant praeivio galvos, atsakomybė už netinkamą pastato priežiūrą kiltų įmonei, kuri atsakinga už pastato valdymą. Žalą kompensuotų draudikas, jei įmonė būtų apsidraudusi civilinės atsakomybės draudimu.
Išskirtinė situacija, kurią prisimena „ERGO Insurance“ atstovė, yra nutikusi draudimą turėjusio žmogaus namuose. Užsukus svečiui, jam ant galvos nukrito šviestuvas. Namų šeimininkui civilinės atsakomybės draudimas buvo didžiulė pagalba – taip jis galėjo tinkamai pasirūpinti svečio gydymu.
Panašių nuostolių gali išvengti ir įmonės. Pavyzdžiui, baldininkams montuojant pagamintus baldus užsakovo bute ir dėl prakirsto vamzdžio užliejus žemiau esančius gyventojus, šiuos nuostolius padengtų įmonės turimas civilinės atsakomybės draudimas.
Kada galime reikalauti, jog žalos kaltininkai kompensuotų padarytą žalą
Žmogui pravartu išmanyti ne tik tai, kada jis gali pasinaudoti turimo civilinės atsakomybės draudimo nauda, bet ir tuos atvejus, kai jis pats gali reikalauti padarytos žalos kompensavimo. Kaip pasakoja A. Puodžiūnienė, tipinių situacijų gausu tiek buityje, tiek kelionėse atostogų metu.
Artėjant slidinėjimo sezonui, draudimo ekspertė šio žiemos sporto entuziastams primena, kad civilinės atsakomybės draudimas gali praversti nemaloniais atvejais, kai dėl nekontroliuojamų aplinkybių slidinėjimo trasoje slidininkas pridaro rūpesčių kitiems. Tarkime, jei slidinėjant į jus atsitrenkė ir sužalojo kitas slidinėtojas – turite teisę kreiptis į jį dėl žalos atlyginimo.
Ypač gerai pažįstamos buto užliejimo istorijos, kurios nutinka nepriklausomai nuo sezono. Trūkęs vandentiekio vamzdis, vandenį leidžianti skalbimo mašina ar tualeto žarnelė neretai pridaro rimtų bėdų, kuomet užliejamas žemesnio aukšto gyventojų butas. Ne paslaptis, kad užliejus kaimynų butą gali pablogėti ir tarpusavio santykiai. Tačiau, jei patirtus nuostolius atlygina nesusijusi pusė – pavyzdžiui, draudimo bendrovė, tai nuostolių nepatiria nei žalos pridaręs asmuo, nei ją patyręs, todėl niekas nesijaučia nejaukiai.
„Mūsų klientai pasakoja, kad tokiose istorijose draudimas jiems visų pirma išsaugo gerus santykius su draugais ir kaimynais. Retas nori ir gali skirti kelis tūkstančius eurų neplanuotoms išlaidoms padengti, o derybos dėl žalos padengimo tik dar labiau gadina santykius“, – priduria A. Puodžiūnienė.
Nenumatytas aplinkybes dažnai sukelia ir vaikai. Bendrame kieme dviračiu besivažinėjantys mažieji geba apgadinti kaimynų automobilius, o šių savininkai turi teisę reikalauti padarytos žalos kompensavimo.
Galiausiai draudikė primena, būna situacijų, kad dėl žalos atlyginimo galima kreiptis ne tik į fizinį, bet ir juridinį asmenį. Jei paslydote įmonės biure ant šlapių grindų ir susižalojote – už tai atsakinga įmonė, nesiėmusi veiksmų, kad tokia nemaloni situacija neįvyktų. Kita situacija – apsinuodijote restorane maistu. Abiem atvejais nukentėjusio žmogaus gydymo išlaidas turi padengti įmonė ir restoranas.
Per šiuos metus „ERGO Insurance“ pagal civilinės atsakomybės draudimą įmonėms ir gyventojams atlygino nuostolių už daugiau negu 350 tūkst. eurų.
ERGO Baltijos šalyse
ERGO yra viena pirmaujančių draudimo grupių Baltijos šalyse, siūlanti ne gyvybės, gyvybės bei sveikatos draudimą. Metinė įmokų suma ERGO Baltijos šalyse sudaro daugiau kaip 206 mln. eurų. ERGO Baltijos šalyse klientams vidutiniškai apmokama žalų už 133 mln. eurų per metus. ERGO veikia ir Baltarusijoje, teikdama paslaugas klientams ne gyvybės draudimo srityje. Daugiau nei 650 tūkst. klientų Baltijos šalyse pasitiki ERGO grupės paslaugomis, patirtimi bei finansiniu stabilumu.
Baltijos šalyse veikiančios ERGO bendrovės yra tarptautinės ERGO grupės dalis. Tai viena didžiausių draudimo grupių Europoje. ERGO atstovaujama daugiau nei 30 šalių Europoje bei Azijoje.
Pagrindinis ERGO akcininkas yra viena didžiausių pasaulyje perdraudimo grupių „Munich Re“. Plačiau: www.ergo.lt
Daugiau informacijos teirautis: Lina Jakučionienė, ERGO draudimo grupės Baltijos šalyse korporatyvinės komunikacijos direktorė, tel. (8 5) 268 3076, 8 652 68614.