Fejerverkai – ir džiaugsmas, ir atsakomybė: kaip šventes pasitikti saugiai?
2024-12-27
Naujųjų metų naktį dangų skrodžiančios ryškiaspalvės šviesos gali atnešti ne tik džiaugsmą, bet ir nelaimes. Kasmet fiksuojami įvykiai, kai dėl neatsargaus pirotechnikos naudojimo nukenčia turtas ar net sužalojami žmonės. Viso to tikrai galima išvengti – draudimo ekspertė primena svarbiausias saugaus elgesio su pirotechnika taisykles tam, kad šventinis džiaugsmas netaptų skausmu ir nuostoliais.
Atidžiai perskaitykite instrukciją
Draudimo bendrovės ERGO Privačių klientų draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė primena, kad pirotechnikos gaminius reikėtų įsigyti tik specializuotose parduotuvėse, o prieš naudojant įsitikinti, kad jų pakuotė nepažeista, nėra pasibaigęs galiojimo laikas. Taip pat prieš uždegant dagtį atidžiai perskaityti gamintojo pateiktą instrukciją.
„Visų legaliai Lietuvoje parduodamų fejerverkų etiketėse yra aiškios, lietuvių kalba pateiktos instrukcijos. Jose paprastai būna išvardinti svarbiausi saugumo reikalavimai: kaip fejerverką paleisti saugiai, nuo kokio amžiaus asmenims jį galima naudoti ir panašiai. Šiais reikalavimais būtina vadovautis“, – tikina ERGO ekspertė.
Ji perspėja, kad prieš paleidžiant fejerverką būtina įsitikinti, kad šis tvirtai stovi pagrindu ant žemės ar yra įstatytas į tam skirtą laikiklį. Uždegus dagtį – atsitraukti saugiu atstumu. Jokiu būdu negalima uždegti pirotechnikos gaminio dagties, kai fejerverkas laikomas rankose.
Jei fejerverkas nesprogsta, prie jo patariama nesiartinti mažiausiai penkias minutes arba tiek, kiek nurodyta gaminio instrukcijoje. Vėliau jokiu būdu negalima bandyti jo ardyti ar uždegti iš naujo. Rekomenduojama tiesiog panardinti į vandenį, įdėti į plastikinį maišelį ir išmesti į šiukšlių konteinerį.
„Ir, žinoma, jokiu būdu negalima naudoti savadarbių ar neaiškios kilmės fejerverkų. Tokių pirotechnikos gaminių veikimas yra visiškai neprognozuojamas, o pasekmės gali būti labai liūdnos“, – kalba A. Jusė.
Gali grėsti bauda
Pasak ekspertės, leidžiant fejerverkus labai svarbu tinkamai pasirinkti vietą. Ji turėtų būti atokiau nuo žmonių, automobilių, pastatų ir kitų kliūčių, pavyzdžiui, medžių ar elektros linijų, kurias užkliudęs fejerverkas gali pakeisti savo judėjimo trajektoriją.
Netinkamai ar neatsargiai naudojami pirotechnikos gaminiai gali apgadinti kiemuose ar gatvėse stovinčius bei pro šalį važiuojančius automobilius, išdaužti daugiabučių ar privačių namų langus, padaryti žalos visuomeniniam turtui ar net sužeisti aplinkinius. Visais šiais atvejais nuostolius atlygintų asmens civilinę atsakomybę apdraudęs draudikas, o jo neturint – išlaidas tektų padengti pačiam.
„Kiekvienais metais pasitaiko situacijų, kai netinkamai naudojamos petardos ar fejerverkai įskrenda į balkonus, išdaužia langus ir kitaip apgadina būstą. Tokio pobūdžio nuostolius gali padengti būsto draudimas, jei tokį turite.
Kasmet girdime ir apie Naujųjų metų šventės metu sužeistus žmones, kai dėl neatsargaus fejerverkų naudojimo ar netikėtų situacijų patiriami mažesni ar didesni sužalojimai. Tokiais atvejais nelaimingų atsitikimų draudimas tampa itin naudingas“, – pabrėžia A. Jusė.
Kaip nurodo civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymas, pirotechnikos priemones draudžiama naudoti arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų, vaikų darželių, gydymo ir reabilitacijos įstaigų. Be to, ribojamas ir laikas – išskyrus švenčių dienas, fejerverkai negali būti leidžiami nuo 22 vakaro iki 8 valandos ryto.
Taip pat reikėtų žinoti, kad neblaiviems ar apsvaigusiems asmenims fejerverkus leisti apskritai draudžiama. Toks elgesys yra laikomas civilinių pirotechnikos priemonių naudojimo pažeidimu ir gali užtraukti iki 30 eurų, o už pakartotinį nusižengimą – iki 60 eurų baudą.
„Šie ribojimai ir baudos nustatytos dėl visų mūsų saugumo bei ramesnių švenčių. Viliamės, kad jos šiemet bus ramesnės ir be didesnių incidentų“, – gražių švenčių linki ERGO atstovė.