Gaisrą sukelti gali ir kalėdiniai papuošimai: ekspertai pataria, kaip to išvengti
2024-12-17
Kalėdiniai vainikai, girliandos ir žvakių šviesa – neatsiejama jaukaus gražiausių žiemos švenčių laukimo dalis, tačiau tokios dekoracijos gali kelti ir rimtą pavojų. Kasmet Lietuvoje fiksuojama šimtai gaisrų, kurių priežastis – be priežiūros paliktos degančios žvakės ar kiti kalėdiniai papuošimai. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, praėjusiais metais dėl neatsargaus žmonių elgesio su ugnimi, pašalinių ugnies šaltinių ir elektros įrenginių, prietaisų bei elektros instaliacijų gedimų gyvenamosios paskirties pastatuose kilo 711 gaisrų, daugiausia jų užfiksuota gruodžio mėnesį. Draudimo ekspertų teigimu, tokių nelaimių tikrai galima išvengti – svarbiausia žinoti pagrindines saugaus elgesio taisykles ir elgtis atsakingai.
Nuostoliai gali būti labai dideli
Draudimo bendrovės ERGO duomenimis, per vienuolika šių metų mėnesių dėl ugnies sukeltų žalų įmonės klientams jau išmokėta beveik 1,3 mln. eurų. Šie skaičiai, anot draudimo bendrovės ERGO Turto ir specialiųjų rizikų žalų administravimo skyriaus vadovės Margaritos Čebelienės, neabejotinai išaugs, nes daugiausia žalų skaičiuojama būtent šaltuoju metų sezonu.
„Šventinei nuotaikai žmonės pasiduoda jau gruodžio pradžioje: kabina elektrines girliandas namuose ar ant jų fasadų, balkonuose, puošiasi kitomis elektrinėmis kalėdinėmis dekoracijomis, dažniau degina žvakes. Tačiau neretai dėl neapdairumo jie dekoracijas ir degančias žvakes tiesiog palieka be priežiūros, taip sukeldami pavojų namams – pranešimų apie šventinių dekoracijų padarytas žalas sulaukiame kasmet. Net ir tais atvejais, kai liepsna pastebima gana greitai, nuostoliai gali būti labai dideli, siekti ir dešimtis tūkstančių eurų“, – įspėja M. Čebelienė.
Šiemet vidutinė išmoka už gaisro sukeltą žalą siekė daugiau kaip 6 tūkst. eurų, o didžiausia – net 90 tūkst. eurų.
Nepalikite be priežiūros
Kaip teigia ERGO atstovė, tai tikrai nereiškia, kad savo namų negalima papuošti šventėms – svarbiausia su dekoracijomis elgtis atsakingai, naudoti jas pagal pateiktas instrukcijas, nepalikti be priežiūros.
„Ypač atsargiems reikėtų būti su žvakėmis. Nors gali atrodyti, kad kelioms minutėms išėjus iš kambario nieko nenutiks, niekada negalite žinoti kiek laiko užtruksite, ar nepamiršite, kad kambaryje degė žvakė. Taip pat reikėtų įsiminti, kad uždegtų žvakių niekuomet negalima palikti vaikams ar augintiniams lengvai pasiekiamoje vietoje – šie jas gali lengvai apversti ar net susižeisti patys“, – sako M. Čebelienė.
Kad žvakės neapvirstų, svarbu pasirūpinti ir stabiliu pagrindu, naudoti specialius laikiklius. Žvakes taip pat visada rekomenduojama laikyti ant stiklinės, metalinės ar keramikinės lėkštės – tokiu atveju baldai bus apsaugoti net ir žvakei apvirtus.
Prieš naudodami – patikrinkite
Prieš puošiant šventėms namus, reikėtų patikrinti ir turimas elektrines dekoracijas – girliandas išvynioti, atidžiai apžiūrėti ar nėra pažeidimų – sudužusių ar prastai besilaikančių lempučių, apgadintų laidų.
„Jei girlianda atrodo tvarkingai, prieš kabindami dar būtinai ją įjunkite į elektros tinklą, patikrinkite ar ji nekaista, veikia be pertrūkių, ar nesijaučia svylančių laidų bei plastmasės kvapo. Jei yra bet kuris iš šių požymių, girliandos naudoti negalima“, – perspėja draudimo ekspertė.
Taip pat reikėtų įsivertinti kur šios dekoracijos bus naudojamos. Jei norima girliandą laikyti lauke, pavyzdžiui, balkone, prieangyje ar ant stogo, reikėtų įsitikinti, ar ji tam pritaikyta, yra atspari drėgmei ir šalčiui. Jei girlianda kabinama ant eglutės, ją reikėtų nuolat laistyti ir drėkinti, kad nesudžiūtų augalo šakos. Tai darant šią kalėdinę dekoraciją būtina išjungti. Išjungti elektrines girliandas ir kitas dekoracijas būtina ir prieš einant miegoti bei išvykstant iš namų.
„Apsaugoti savo namus ir turtą taip pat padeda ir dūmų detektoriai, kuriuos yra privaloma įsirengti tiek individualių, tiek daugiabučių namų gyventojams. Be dūmų detektoriaus verta apsvarstyti ir kitus variantus, kurie gali apsaugoti turtą nuo gaisro sukeltų nuostolių – pavyzdžiui, pasirūpinti savo turto draudimu“, – pataria M. Čebelienė.